Breaking News

Tkanina a dzianina — podobieństwa i różnice

Osoby nieposiadające fachowej wiedzy używają wymiennie niektórych słów, co będzie oburzać pasjonatów określonej dziedziny. Analogicznie bywa ze słowami tkanina i dzianina. W optyce amatora są to synonimy, jednak z optyki szwaczki czy przedstawiciela przemysłu włókienniczego to tkaniny o różnych cechach czy zastosowaniu. Czym różni się tkanina od dzianiny i z jakiego powodu to takie ważne?

Proces produkcji tkanin i ich zastosowanie

Tkanina to płaski produkt włókienniczy powstały na skutek przeplatania ułożonych pod kątem prostym nici osnowy i wątku. Zespojenie tych dwóch systemów nici odpowiadające określonemu z góry porządkowi to właśnie tkanina. To jakie właściwości mają nitki osnowy i wątku wpływa na właściwości produkowanej tkaniny , przykładowo na wytrzymałość, masę powierzchniową (gęstość powierzchniową), rozciągalność, przewiewność i wiele innych. W opisach każdej tkaniny scharakteryzowane są takie parametry jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, tak zwana liczność osnowy i wątku, wrobienie osnowy i wątku, grubość. Najpopularniejsza tkanina jest produkowana na bazie bawełny – to rodzaj włókna, który zdaniem ekspertów jest najpraktyczniejszy i najbardziej komfortowy. Bawełna wykorzystywana jest podczas szycia ubrań przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej, jednakże posiada również wiele innych zastosowań.

Jak wytwarza się dzianinę?

Dzianina to także płaski wyrób przemysłu włókienniczego powstający przez wyrabianie rządków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Najprościej można przyrównać ten materiał do swetra utkanego na drutach. Można zwizualizować sobie mocne połączenia włókien, które obecnie mogą być również bardzo delikatne, niekiedy wręcz trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Dzianina jest idealnie wytrzymała i rozciągliwa we wszystkich kierunkach, powstaje z jednej nici ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny mogą być jednolite, zdobione wzorami, prześwitujące, ozdabiane fakturami lub z okrywą włókienną – jak widać, czego dusza zapragnie. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która cieszy się popularnością wśród producentów odzieży. Taka dzianina jest cienka, przewiewna i niezwykle delikatna, właśnie z tej przyczyny idealnie przydaje się podczas szycia ubrań takich jak bluzki, odzież nocna, szaliki, koszulki. Wspomniana dzianina na dużą skalę stosowana bywa do produkcji ubrań przeznaczonych dla dzieci.

Plusy i minusy tkanin i dzianin

Nie ma sztywnych zasad, które mówiłyby które wyroby tekstylne można wykonywać wyłącznie z dzianiny czy też tylko z wykorzystaniem tkaniny, bowiem oba materiały sprawdzą się w wielu okazjach i posiadają wyjątkowe właściwości. Tkaniny zazwyczaj bywają trudniejsze do zniszczenia, występują w szerszej gamie wzorów. Dzianiny są za to dużo milsze w dotyku, w razie potrzeby można je rozciągać, przez co bywają bardziej przydatne w czasie produkcji odzieży przylegającej do ciała, ale również narzut na kanapy czy fotele czy prześcieradeł na gumkę. Fachowcy zajmujący się szyciem potrafią wskazać różnice i dobrze wiedzą, że te dwa materiały posiadają odmienne właściwości, aczkolwiek przeciętni ludzie także mogą sobie poradzić. Jeśli pragniemy znaleźć materiał pozwalający na własnoręczne stworzenie szalika bądź czegokolwiek innego produktu odzieżowego trzeba się namyślić, jakie właściwości ma mieć zastosowana tkanina. Przy zakupie materiału warto sprawdzić jakie ma właściwości, czy jest solidny, jaki gruby, czy jest wysokiej jakości itp. Dzięki tej metodzie bez najmniejszych trudności znajdziemy odpowiadającą naszym potrzebom tkaninę bądź dzianinę. Jeśli jednak nie mamy pojęcia na co się zdecydować, to sprawdźmy, co na ten temat uważają bardziej obyte z szyciem osoby.