Nie musisz być milionerem, by czerpać przyjemność z osobistej sauny. Tak naprawdę pomysł ten nie jest związany z ogromnymi wydatkami i nie jest związany z posiadaniem dużej, niewykorzystanej przestrzeni w mieszkaniu lub na posesji Z prywatnej sauny może się ucieszyć właściwie każdy, komu zależy na korzystaniu z jej dobroczynnych zalet. Co warto mieć na względzie, decydując się na prywatną saunę? Jedno jest pewne przed samą inwestycją: najlepszy do osłonięcia okaże sę ręcznik 140×70!
Załatw kilka rzeczy i otwieraj saunę…
Nie zapomnij o tych rzeczach, gdy w sprawie sauny jesteś na tak:
Miejsce pod saunę. Wielu sauny wydają się jedynie dużymi pomieszczeniami, które znajdują się w miejscach dostępnych dla każdego. Okazuje się, że domowa sauna nie musi mieć ogromnych rozmiarów i można ją urządzić nawet we wnętrzu nieco obszerniejszej łazienki, w lokalu w wielorodzinnym budownictwie lub w starej kamienicy. Instalacja sauny w łazience jest na tyle korzystnym rozwiązaniem, że po wyjściu z niej uda się od razu wziąć zimny prysznic. Jeśli posiadasz dom, możesz postawić na wybudowanie sauny w ogrodzie. Wówczas pamiętaj o doprowadzeniu zimnej wody, będącej elementem koniecznym przy braniu parówki w saunie.
Jak postawić saunę?
Nowoczesne sauny domowe mają w swoim wyposażeniu ogrzewanie na prąd. Dlatego do podłączenia urządzeń sauny trzeba zadbać o instalację elektryczną o odpowiednich wartościach. Do prawidłowego działania sauny potrzebna będzie również infrastruktura wodno-kanalizacyjna oraz system wentylacyjny, z zadaniem zlikwidowania nadmiarowej wilgoci poza obręb sauny. Gdy założysz saunę wewnątrz mieszkania, o tę instalację musisz starannie zadbać.
Koszty na budowę sauny. Ostateczny koszt budowy sauny będzie zależny od rodzaju, zwłaszcza od jej wielkości oraz mocy, jak również od jej osprzętu. Od 4 do 5 tys. kosztują najprostsze wersje do domowego użytku, czyli mniej więcej wartość dużego telewizora przeciętnej klasy. Oczywiście większe modele wiążą się z większymi wydatkami.
Sauna – nie taki diabeł straszny, jak go malują
Warto postarać się o relaks po męczącym dniu pełnym codziennych obowiązków. Sauna to również idealny sposób na wzmocnienie naturalnej odporności, uodpornianie własnego organizmu oraz nową energię dla każdej komórki. Dobrym czasem na ten typ zabiegu będzie zimniejsza część roku, gdy na zewnątrz obniża się temperatura i brzydka aura zniechęca do uprawiania jakichkolwiek działań dla zdrowia. To tu można pobudzić komórki i dokładnie oczyścić z kumulujących się zanieczyszczeń. Przyjemne pobyty w łaźni nie tylko odprężą ciało, ale również w korzystny sposób wpłyną na sprawność. Jest to bardzo ważne w naszej strefie klimatycznej, gdy ograniczona emisja światła słonecznego i krótki dzień sprawiają, że organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii.