Breaking News

lampa nad lustro

Jak wybrać lustro do łazienki

Lustro łazienkowe pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. Odpowiednio dobrane umożliwia wygodne korzystanie z codziennych czynności higienicznych, nakładania makijażu czy golenia. Dodatkowo stanowi ono dopełnienie całej aranżacji. Źle dopasowane, jak również niewłaściwie oświetlone może zepsuć nawet najlepszy projekt. Czym należy kierować się podczas wyboru najlepszego modelu? Dlaczego lampa nad lustro jest tak ważna?

Lustro łazienkowe — jakie będzie najlepsze i gdzie należy je umiejscowić?

Swobodne korzystanie z lustra łazienkowego wymaga dostosowania się do kilku zaleceń. Szerokość tali powinna wynosić od 40 do 80 cm, a jego grubość co najmniej 4 milimetry. Takie akcesorium montuje się w taki sposób, aby jego dolna krawędź umiejscowiona była na wysokości co najmniej 120 centymetrów od podłogi. Trzeba jednak pamiętać, aby dolna krawędź lustra łazienkowego znajdowała się przynajmniej 10 cm powyżej krawędzi umywalki. Przeciwdziała to powstawaniu nieestetycznych zabrudzeń z mydła i wody.

Jeśli chodzi o górną krawędź lustra, to powinna znajdować się mniej więcej 30 centymetrów powyżej linii wzroku osoby, która będzie z niego korzystać. Za normę uznaje się, że najbardziej uniwersalnym standardem jest mniej więcej 200 cm od poziomu podłoża. Taka wysokość przeważnie odpowiada wysokości drzwi wejściowych do łazienki, co sprawia, że pozornie linie w łazience ładnie się harmonizują i są uspójnione.

Lampa nad lustro do łazienki — jaka będzie najbardziej odpowiednia?

Lampa nad lustro do łazienki zazwyczaj stanowi pojedyncze oświetlenie. Ważne, aby jego barwa była zbliżona do światła naturalnego. Ciepłe światło cechuje się tendencją do zniekształcania kolorów oraz męczy wzrok w czasie dłuższego kontaktu. Idealna temperatura barwowa dla takiego lustra w łazience oscyluje w granicach 5000 –6500 K. Co więcej, wskaźnik oddawania barw powinien być na poziomie co najmniej 80. Zalecane jest również, aby oświetlenie lustra w łazience było rozproszone — np. przez przesłonę czy klosz — goła żarówka nie będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.

Lustro łazienkowe z ramą czy bez ramy?

Każdy, komu podobają się lustra bez ram, powinien w tym pomieszczeniu zdecydować się na lustro, które jest osadzone równo z płytkami. Takie rozwiązanie daje naprawdę doskonały efekt i świetnie sprawdza się w małych łazienkach. Co więcej, w małych pomieszczeniach nie mogą znajdować się lustra z bogato zdobionymi ramami. Wpływa to na optyczne pomniejszenie i zagracenie przestrzeni.