Breaking News

Kupno używanego kampera – na co zwrócić uwagę?

Kupno używanego kampera – na co zwrócić uwagę?

Rynek motoryzacyjny przeżywa spory kryzys, gdyż brakuje części, a na samochody czeka się od kilku do kilkunastu miesięcy. Z tego względu większość osób decyduje się na zakup używanych modeli do wyjazdów ze znajomymi czy rodziną. Części do kampera stanowią niezbędną inwestycję, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując pojazd.

Jaki kamper z drugiej ręki okaże się dobrą inwestycją?

Używany kamper to dobra inwestycja, gdyż korzysta się z nich zdecydowanie mniej niż z samochodów osobowych. Nabywając pojazd, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Przede wszystkim skontrolować historię pojazdu, jego przebieg oraz serwisowanie. Niezbędne jest sprawdzenie stanu nadwozia. Jedno spojrzenie może powiedzieć bardzo wiele i- zauważyć rysy, wgniecenia, poprawki blacharskie czy lakiernicze. Rdza występująca na pojeździe to oznaka niewłaściwego garażowania i braku higieny. Części do kampera można wymienić w każdej chwili, ale wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Wiedza o niezbędnych zakupach umożliwia obniżenie ceny wyjściowej.

Co sprawdzić przed zakupem kampera?

Wymagane jest sprawdzenie silnika. Warto na niego zerknąć, a dopiero później udać się na krótką przejażdżkę. Jeśli właściciel kampera niechętnie decyduje się jazdę próbną, możesz mieć świadomość, że próbuje ukryć jakiś defekt.

Nabycie kampera to spory wydatek, dlatego warto przeznaczyć pieniądze na wizytę w stacji kontroli pojazdów. Sprawdzić ogólny stan, a także skontrolować hamulce i amortyzatory. Można zapytać specjalistów, jakie części do kampera warto zakupić, żeby jeszcze lepiej pracował i nie zepsuł się w trakcie pierwszego wyjazdu.

Wybierając pojazd, trzeba mieć świadomość ile osób pomieści, gdyż zupełnie inny kamper jest dedykowany dla małżeństwa, a co inne sprawdzi się dla wielodzietnej rodziny. Kluczowe znaczenie odgrywają także umiejętności czy uprawnienia kierowcy. Dla przykładu kampery „integra” charakteryzują się rozbudowaną i zaawansowaną formą, kabina kierowcy ma doskonale wyposażoną przestrzeń mieszkalną, a masa pojazdu wymaga prawa jazdy kategorii C.

Z kolei kamper-van to najprostsze z dostępnych pojazdów. Nadaje się do użytku turystycznego, jest znany z korzystnej ceny i niewielu wymagań. Jednak w większości modeli brakuje kuchni albo łazienki, co pogarsza komfort w trakcie podróżowania oraz mieszkania.