Breaking News

Materiały ekologiczne, czyli jakie?

Tencel, Lenzing i inne eko materiały — czy warto mieć je w szafie?

Konsumenci rynku odzieżowego stają się coraz bardziej świadomi i zwracają dużą uwagę nie tylko na procesy produkcji, ale też materiały, które są w nich wykorzystywane. Pod ogólnym pojęciem świadomej mody kryją się zarówno tkaniny bardziej przyjazne dla środowiska jak
i przemyślane decyzje zakupowe.

Materiały ekologiczne, czyli jakie?

Ekologiczne tkaniny i dzianiny wyróżniają się wykonaniem z surowców naturalnych lub pochodzących z recyklingu. Proces ten znacząco wypływa na zmniejszenie degradacji środowiska spowodowanej produkcją odzieży i tekstyliów. Produkcja takich materiałów ma na celu zmniejszenie ilości odpadów z uwagi na uleganie szybszemu rozkładowi. Dodatkowo nie powoduje ona tak wysokiej jak w innych przypadkach emisji dwutlenku węgla. Choć nie istnieje jeszcze taki wyrób tekstylny, który nie zostawiłby po sobie żadnego śladu w otaczającym nas środowisku, ważne, żebyśmy pamiętali, że możemy wybrać te, które go ograniczają.

Wśród najbardziej popularnych eko materiałów wyróżniamy tencel, zwany przez niektórych materiałem przyszłości. Jego włókna bazują na celulozie drzewnej, są przyjemne dla skóry
i bezpieczne dla środowiska. W sklepach najczęściej możemy się natknąć na dwie formy tencelu: lyocell i modal.

Innym coraz bardziej powszechnym materiałem jest stworzonym przez australijską firmę jest Lenzig. Jest to typ wiskozy, który jest wytwarzany z certyfikowanej celulozy drzew eukaliptusowych. Nie mniej istotną rolę na rynku eco wyrobów odgrywają włókna organiczne, czyli włókna pochodzenia roślinnego dobrze znanych nam materiałów jak len czy bawełna. Wśród nich duże znaczenie mają te pochodzące z recyklingu – z uwagi na znaczne zmniejszenie wpływu produkcji na środowisko.

Gwarantem dobrej jakości materiału jest uznany producent dzianin Łódź to od zawsze miasto włókiennicze. Znajdziesz w nim wielu liderów branży odzieżowej, w tym licznych producentów eko materiałów. Mogą być one wykorzystane w tworzeniu różnych typów produktów, jednak prym wiodą w naszych garderobach. Przy wyborze materiału dla siebie warto zapoznać się z opisem, jaki zamieszcza producent dzianin czy tkanin, ponieważ ci najlepsi na rynku zwracają dużą uwagę na jakość swoich produktów. Przekłada się to na trwałość noszonej przez nas odzieży, co w ostatecznym rozrachunku pozwoli dłużej cieszyć się zakupem i tym samym żyć w rytmie zrównoważonej mody.