Breaking News

Jak zadbać o szklarnie ogrodowe po sezonie?

Jak zadbać o szklarnie ogrodowe po sezonie?

Każdego roku przychodzi taki czas, kiedy to sezon letni dobiega końca i w związku z tym konieczne jest zrobienie przedzimowych porządków. Przede wszystkim trzeba zająć się osłonami do uprawy roślin (szklarnie ogrodowe, tunele, inspekty). Właściwa konserwacja oraz zabezpieczenia osłon przed zimą pozytywnie wpłynie na wydłużenie ich żywotności, oraz pozwoli na bezpieczniejszą uprawę pod nimi roślin w następnym sezonie.

Szklarnie ogrodowe — czynności pielęgnacyjne po sezonie należy rozpocząć od sprzątania

Rozpoczynając prace w szklarni czy tunelu, konieczne jest w pierwszej kolejności dokładne uprzątnięcie pomieszczenia, zdejmując, odkażające oraz kładąc w suchym miejscy sznurki, pojemniki, podpory, pojemniki, jak i również narzędzia i włókniny, które wykorzystywane są w trakcie uprawy roślin, a także wynosząc na kompost resztki roślinne. W przypadku, gdy osłony nie są zbyt wielkie, zaleca się również usunąć z nich zużyte podłoże, odkładając je na kompostowniku. Duże szklarnie ogrodowe cechują się tym, że znajdujące się w nich podłoże jest wymieniane raz na kilka lat

Zewnętrzne ściany szklarni można również dokładnie umyć wodą zmieszana z odpowiednim detergentem. Pozwoli to wyeliminować z nich zabrudzenia, mchy oraz pozostałości z preparatów cieniujących. W przypadku gdy szklarnia wyposażona jest w system automatycznego nawadniania, trzeba zamknąć zawór doprowadzający do niego wodę, a także pozbyć się jej przy pomocy kompresora ze wszystkich elementów instalacji. Warto również pamiętać o zdemontowaniu przed zimą elementów, które znajdują się na zewnątrz budynku — reduktor ciśnienia, sterownik oraz filtry.

Przygotowanie szklarni na przyszłe uprawy — czas na odkażanie

Tunele i szklarnie ogrodowe dobrze jest odkazić przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Niektóre z nich służą do odkażania pustych pomieszczeń, inne natomiast do odkażania podłoża i upraw przeznaczonych do likwidacji, przy jednoczesnym zachowaniu środków ostrożności.ważne, aby zabieg przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta danego środka.

Konserwacja szklarni po sezonie — czas na naprawy konstrukcyjne

Po uprzątnięciu i oczyszczeniu wnętrza szklarni, inspektu czy tunelu, przychodzi taki czas, kiedy to trzeba skupić się na ich konserwacji. Osłony należy dokładnie sprawdzić, w razie potrzeby stalowe elementy ich konstrukcji odrdzewić oraz nałożyć właściwa, białą farbę. Warto również przyjrzeć się mocowaniu szyb szklarni oraz w razie konieczności uzupełnić braki np. pianką montażową lub kitem. W przypadku, gdy konstrukcja zamontowana jest w gruncie przy pomocy betonowych fundamentów, zaleca się zabezpieczyć je przed pękaniem w czasie mrozów, obkładania. Styropianem lub słomianymi matami.