Breaking News

Wybór narzutki dla niemowlęcia — Rożek, becik, otulacz, śpiworek czy kołderka?

Pierwsza ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, gdyż wkrótce do naszego domu zawita maleńkie i urocze szczęście. Zacznie z nami mieszkać i spać, być może nawet w swoim własnym pokoiku. Pojawia się więc pytanie, w czym powinno spać niemowlę? Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla noworodka — rożek, becik, otulacz, śpiworek, a może kołderka?

Kołderka dla niemowlęcia

Zazwyczaj rodzice zamiast kołderki dla noworodka decydują się na rożek, śpiworek lub kocyk, a dopiero gdy dziecko trochę podrośnie, sięgają po tradycyjną kołderkę. Jeśli jednak zdecydują się na kołderkę dla dziecka, najczęściej wybierane rozmiary są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Oto najpopularniejsze rozmiary kołderek:

  • Pościel dla noworodka o wymiarach 120 × 90 cm — wystarczająca na okres od 0 do 2 lat.
  • Pościel dziecięca o wymiarach 135 × 100 cm — wystarczająca nawet do 4 lat.

Rożek dla noworodka

Częstym wyborem rodziców jest becik dla noworodka, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Typowy rożek do spania składa się z koperty, którą można zginąć delikatnym rzepem lub wiązać kokardką. Przy wyborze rożka dla noworodka warto zwrócić uwagę na użyty materiał. Powinien być miękki i hipoalergiczny. Najlepsze są beciki wykonane ze 100% bawełny, a szczególnie z satyny, która jest niezwykle przyjemna dla delikatnej skóry dziecka. Warto także sprawdzić, czy becik dla niemowląt posiada dodatkową kieszonkę z tyłu, w której można umieścić usztywniający wkład wykonany np. z maty kokosowej. Taki kokosowy wkład zapewnia dodatkowe wsparcie i ułatwia trzymanie dziecka w pierwszych chwilach po narodzinach, gdy świeżo upieczeni rodzice jeszcze nie mają wprawy.

Śpiworek lub otulacz dla noworodka

Kolejną opcją są śpiworki, które posiadają nieco większą szerokość u dołu. Przy wyborze takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę czy śpiworek ma odpinany dolny fragment, najlepiej na wygodny zamek błyskawiczny. Plusami śpiworka jest większa swoboda ruchów dla niemowlęcia w porównaniu do otulacza czy rożka. Jednak nie każde noworodki od razu akceptują taką większą swobodę. Wiele małych dzieci woli być w pierwszych tygodniach ciasno owinięte, tak jak było to w brzuszku mamy. W takich sytuacjach przydają się otulacze, które mocno oplatają dziecko podczas snu. Jest także rozwiązanie pośrednie pomiędzy ciasnym owinięciem a większą swobodą ruchów — wspomniany wcześniej rożek dla noworodka, który zapewnia zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i pewną swobodę ruchów.

Śpiworki można porównać do ubranek, gdyż mają różne rozmiary. Zazwyczaj zaczynają się od 56 cm i sięgają nawet ponad 100 cm dla dzieci w wieku powyżej roku. Wybór śpiworka będzie wymagał dostosowania rozmiaru lub, gdy maluch podrośnie, przejścia na tradycyjną kołderkę dziecięcą.